RECTOR Polska

Stropy sprężone, strunobeton - producent

Akademia Zamojska - renowacja zabytkowego budynku

Domov »  » Akademia Zamojska - renowacja zabytkowego budynku

veľkosť textu: A | A | A

Budowa Miesiąca to zabytkowy budynek, który powstał w okresie największego rozkwitu Zamościa w 1 poł.XVII  w. Był siedzibą Akademii Zamojskiej założonej w 1594 r. - trzeciej, po krakowskiej i wileńskiej, wyższej uczelni i pierwszej prywatnej szkoły dla młodzieży szlacheckiej w ówczesnej Rzeczypospolitej. 
Zachował wzorcowe rozplanowanie wczesnobarokowe i stanowi wybitne osiągnięcie XVII-wiecznej architektury szkolnej w Polsce. Akademia została otwarta w  1594 r. z inicjatywy Jana Zamoyskiego, przy czynnej współpracy Szymona Szymonowica. Uroczysta inauguracja odbyła się 5 marca 1595 r.
Obecny czworoboczny gmach z wewnętrznym dziedzińcem powstał w latach 1639-48 z  fundacji Tomasza i Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskich, wg proj. m.in. Andrea dell’ Aqua w stylu wczesnobarokowym na wzór kolegiów jezuickich.
Budynek pierwotnie mieścił sale wykładowe, stancje, mieszkania profesorskie, bibliotekę i drukarnię. W latach 1752–1765 na polecenie Jana Jakuba Zamoyskiego znacznie go przebudowano w stylu późnego baroku i rokoka wg proj. Jana Andrzeja Bema i Jerzego de Kawe. Wtedy też powstała polichromia wykonana przez J. Siarczyńskiego, usunięto attyki i  zbudowano dach mansardowy. W  1784 r. Akademia uległa kasacie i została zastąpiona Liceum Królewskim.Po pierwszym rozbiorze zamknięta przez zaborców. Po 1811 budynek przebudowano na koszary - zniknął wysoki mansardowy dach, skuto dekorację architektoniczną, zniszczono ozdobne portale oraz zamurowano arkady w dziedzińcu. Od 2 poł. XIX w. do chwili obecnej nadal użytkowany jest przez szkołę. Po II wojnie św. przeprowadzono wielokrotne remonty: 1958, 1978, 1984, 1999-2000 W l. 40.XX w. przebudowano portal od strony ul. Akademickiej wg proj. A. Klimka.

Budynek po remoncie będzie pełnił funkcje kulturalne. Swoją siedzibę znajdzie w nim Zamojska Akademia Kultury oraz małe muzeum. Wartość projektu w skład, którego wchodzą m.in. zagospodarowanie oraz uzbrojenie terenu czy zakup wyposażenia dla nowej placówki kulturalnej to 42,3mln zł (dofinansowanie 23,9mln zł). Starania o zdobycie dofinansowania na remont Akademii Zamojskiej toczyły się wiele lat. Jest to kolejny obiekt w Zamościu, który przejdzie remont i odzyska dawny architektoniczny kształt.

Zakres prac obejmuje remont konserwatorski budynku Akademii wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu oraz zaadaptowanie części budynku na cele działalności kulturalnej. Robotami budowlanymi objęty zostanie budynek dawnej Akademii z dziedzińcem, elementy zagospodarowania i uzbrojenia terenu.  Prace aranżacyjne zostaną wykonane w części pomieszczeń obiektu przeznaczonych na działalność ekspozycyjną i działalność kulturalną. 

Z ogólnej przestrzeni użytkowej budynku Akademii Zamojskiej wynoszącej 7 956,60 m2 na cele kulturalne przeznaczona zostanie powierzchnia: 2 971,51 m2 tj.: trzy pomieszczenia na parterze adaptowane na ekspozycję muzealną pn. Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej – 358,00 m2; piętro drugie (poddasze) – w całości adaptowane na cele kulturalne Zamojskiej Akademii Kultury – 2 613,51 m2; oraz dziedziniec Akademii o powierzchni 1 490,00 m2; co łącznie wyniesie 4 461,51 m2 powierzchni przeznaczonej dla cele kulturalne oraz części wspólne obiektu, których remont jest niezbędny dla funkcjonowania ekspozycji muzealnej oraz Zamojskiej Akademii Kultury takie jak: szyb windowy, schody żelbetowe (klatka schodowa), kanały techniczne.


Inwestor / Wykonawca – Miasto Zamość / Lubren Lublin
Biuro Projektowe Biuro Projektowe Jan Dworzycki
Powierzchnia stropu pow. 5389 m2/ - 18811 mb (RECTOLIGHT oraz RECTOBETON)

 

počet návštev: 515 krát

zdroj: rector.pl

dátum pridania: 2021-12-09 09:02:07

Dopytový formulár

Poskytujeme Vám

  • NAJŠIRŠÍ SORTIMENT NOSNÍKOV, VÝŠKA STROPU UŽ OD 16 cm, ROZPÄTIE DO 9,80 m
  • NAJVYŠŠIA KVALITA MEDZI REBIERKOVÝMI STROPMI
  • BEZ NEŽIADÚCICH DEFORMÁCII A TRHLÍN
  • VEĽKÁ FLEXIBILITA - VYSOKÉ ZAŤAŽENIA, MOŽNÉ AKUSTICKÉ RIEŠENIA
  • RECTOBETON - TRADIČNÉ RIEŠENIE POUŽITEĽNÉ V KAŽDEJ STAVBE NA VŠETKÝCH JEJ ÚROVNIACH
  • RECTOLIGHT - MODERNÉ A INOVATÍVNE RIEŠENIE S VEĽKÝM POTENCIÁLOM POUŽITIA
  • DÔVERYHODNÉ RIEŠENIA SO 65 ROČNOU TRADÍCIOU
  • SPOĽAHLIVÁ FRANCÚZSKA TECHNOLÓGIA

Tipy

Adresa

RECTOR Slovakia, organizačná zložka

Mlynské nivy 16

821 09 Bratislava

S L O V E N S K Á   R E P U B L I K A

 

E-MAILOVÝ KONTAKT

Objednajte si Newsletter

Chcete dostávať najnovšie informácie o firme RECTOR Slovakia a jej aktuálnej ponuke? Objednajte si „Newsletter“ . Zaregistrujte sa pomocou nasledovného formulára.**

Facebook
YouTube